Sample-based music workshop recordings

Sample-based music workshop

Prof. Leigh Landy, October 2018

Aneta Martínková, Dasha Titova, Jan Hlavín, Klára Jechová, Klára Scholleová, Kryštof Petrásek, Lukáš Musil, Lukáš Neuheisl, Markéta Škaldová, Michaela Stará, Tomáš Berný

Sampling is a peculiar area of musical innovation for, unusually, in some ways developments within more popular forms of sample-based music have shown the way for more experimental musicians. Often it works the other way around. An example of this is how musicians with roots in popular music collaborate within sampling culture/remix. Many working within more innovative circles still adhere to the composer as the ‘owner’ of a work, something that is slightly contradictory given the nature of the use of samples.

The workshop focused on how to make sample-based music. Subjects were include decisions regarding how to find and collect/record samples; how to approach composing with these materials; compositional and manipulation techniques; and so on. Participants were supposed to use their favorite software or the software made for beginners called Compose with Sounds.

Oáza
Praha
Pouliční

1. Oáza

Tato skladba nese název Oáza, protože jsme materiál k ní natočili v nádražní restauraci Oáza na pražském Smíchovském nádraží.  Hlavní myšlenkou této skladby je snaha poukázat na dvě rozdílné tváře našeho hlavního města. Do Prahy přijíždí každý den kvanta lidí, ale ne všichni jsou turisté. Turistickou idylku romantického příjezdu do noblesní atmosféry prvorepublikové Prahy střídá periferní každodennost, zemitost, animálnost a opilství. Naší motivací byla také nezaměnitelná atmosféra českých vlakových nádraží a jejich zařízení, v tomto případě restaurace Oáza. Tato místa se dají bez nadsázky nazvat místem, kde můžeme nacházet ostrůvky starého, do velké míry originálního a svérázného světa, který pomalu umírá bez sebemenšího povšimnutí turistů. Ačkoliv je pro pochopení české nátury neméně podstatný.

Autoři: Tomáš Berný, Aneta Martínková, Jan Hlavín, Dasha Titova

2. Praha

Mix zachycuje zkušenost člověka na Malostranském náměstí. Tramvajové hlášení, skřípění kol a další zvuky v tramvaji a kolem tramvajových kolejí evokují cestu na zastávku Malostranské náměstí. Následně se s posluchačem přesunujeme do kavárny, kterou představují hlasy lidí, sklepávání namleté kávy, vypouštění páry. Tento souzvuk se stává až příliš rušivý, a tehdy přichází moment přechodu do klidného prostředí jednoho z vnitřních prostranství náměstí, symbolizovaný zapálením cigarety a výdechem kouře.

Autoři: Klára Jechová, Lukáš Musil, Kryštof Petrásek, Klára Scholleová, Michaela Stará

3. Pouliční

Zažijte Prahu všemi smysly! I když to často může být obrovský zmatek, usaďte se a zaposlouchejte se do projevu průvodkyně, pozorujte práci popelářů nebo se rozhlédněte, kde pracují stavaři. Nebojte se praštit do dopravní značky a popelnice, když se nikdo nedívá. Obdivujte výkonná auta… a hlavně nezapomeňte dodržovat pitný režim. Vše vyselektováno, nasekáno a poskládáno v alternativním prostoru věžičky HAMU.

Autoři: Markéta Škaldová a Lukáš Neuheisl

Making of